Fayans Üzerine Duvarkağıdı Olur mu Görelim

Fayans Üzerine Duvarkağıdı Olur mu– Fayanslar son yılların trendi durumunda. Siz de evinizde ya da iş yerlerinde duvarlarınızda şık duvar kağıdı uygulamalarını kullanabilirsiniz. Özellikle tv ünitesi arkası duvarlarda daha dikkat çekici görünüm için desenli ya da düz duvar kağıtları daha ekonomik olduğu için tercih ediliyor. Normal duvar üzerine duvar kağıdını uygulamak kolaydır. Ama önceden fayans olan bir zemine duvar kağıdı uygulanabilir mi bunu sizler için inceledim arkadaşlarım.

Fayans Uzerine Duvar Kagidi Uygulamak

Duvar kağıtları genelde emici yüzeylere tam anlamıyla yapışırlar yani beton alçıpan, alçı, ahşap gibi yüzeylere uygulaması kolay olacaktır. Ama fayansın yüzeyi emici olmadığından duvar kağıdını direkt uygulamak kolay olmayacaktır. Yani aslında fayansı söküp yerine alçı ile kaplamak ta epey hem yorucu hem maddi açıdan zor gelecektir. Özellikle son zamanlarda gözüme çarpan bir uygulama da var. Mutfak tezgah arası fayans üzerini duvar kağıdı ile kaplayanlar var. Bunun için tabii ki fayanslarınızı söküp yerine yeni fayans yaptırmak ta ekonomik olmaz. Ama incelediğimde fayans üzerine de değişik görünüm katmak için duvar kağıdı uygulandığını duydum ve gördüm. Duvar kağıdı uygulaması yaparak mekanlarınıza değişik görünüm sağlamak için aslında fayansı da sökmeye gerek yok arkadaşlar. Bunun için fayans üzerine ya bir kat alçıpan ya da astar çekildiğinde kolayca duvar kağıdı bu emici yüzeye kolayca tutunacaktır. Eğer fayans üzerine direkt duvar kağıdı uygulanırsa bir süre sonra fayansların birleşim yerleri duvar kağıdı altından belli olacaktır. Hem de belki duvar kağıdı daha kısa sürede yerinden kalkacaktır. Alçı sıva yapmanın amacı bu aslında hem düz bir zemin hem emici bir yüzey önemli duvar kağıdının yapışması için.

Fayans Uzeri Duvar Kagidi

Piyasada vinil duvar kağıtları var. Bu kağıtlar daha kalın ve kolay yapışır. Fayans üzerine alçı sıva yaptıktan sonra vinil duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Duvar kağıdı kolay bir şekilde yapıştırmak ve aralarında boşluk kalmaması için parça parça uygulamanızda fayda var. Yapıştırıcıyı da düzenli bir şekilde sürüp yapıştırmalısınız. Piyasada bulunan bally derby gibi yapıştırıları kullanabilirsiniz. Ama dediğim gibi fayans üzerine yapacağınız işlemler önemlidir ve sırası tabii ki. Öncelikle astar çekilmeli sonrasında alçı sıva, onun üzerine ise saten alçı çekilir onun üzerine en son dönüşüm astarı uygulanır. Kuruma süresi de çok önemlidir. Yani her işlem sonrasında mutlaka araya zaman koymalı kurumasını beklemelisiniz. Sonrasında ise banyo ise banyoya dayanıklı özel duvar kağıdı tercihi yapmalısınız. Oturma odalarına özel desenli duvar kağıtlarını da görmek isterseniz diye düşündüm.

Banyoda Fayans Uzerine Duvar Kagidi Ornegi Banyoda Fayans Uzerine Duvar Kagidi Uygulamak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir