Duvar Boyarken Köşe Kestirmeleri Nasıl Yapılır ?

Boya Kestirmesi Nasıl Yapılır – Bir boyacı ile anlaşmadıysanız ve kendinizi ev işlerinde becerikli olarak gördüğünüz için evinizi kendiniz boyamaya karar verdiyseniz, ancak bu işi ilk defa yapıyorsunuz sizi en çok zorlayacak olan tavan ve duvar arasında köşeleri birbirine karıştırmadan boyamak olacaktır. 

Genel olarak tavanlar beyaz renge tavan boyaları ile boyanır. Duvarlarda ise farklı duvar renkleri kullanılır. Bunun için köşelerde ‘kestirme’ yapmanız gerekecektir. Aynı şekilde süpürgelik ve diğer ahşap veya pen parçaların çevresini boyarken de kestirme kullanılabilir. Zor bir iş olan kestirme hususunda, tertemiz ve en iyi sonuçları elde etmek ve boya kestirmelerin nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibi olmak adına sizler için hazırladığımız kılavuzumuzu adım adım takip etmenizi öneririz. 

Duvar Boyama Ip Uclari Ve Boyas Kestirme Uygulamalari 1469014444

Duvar Boyama İp Uçları ve Boyas Kestirme Uygulamaları

Bunun için ilk olarak tüm yapı marketlerde bulabileceğiniz geniş naylonlar almalıyız. Bu naylonları boya yapacağımız alanların zeminine sererek olası damlamalarda zeminlerimizin boyadan etkilenmemesini sağlayacağız. Bu işlem bittikten sonra kestirmelerimizi atmaya başlayabiliriz. 

Kestirme yapmak için 8 cm'lik bir kestirme fırçasına ihtiyacınız olacak. Fırçanın sapını kıllara yakın bir yerden bir kalem tutar gibi kavrayın ve fırçanın uzun kenarı duvara paralel olacak şekilde dikey olarak tutun. Fırça kısmını üçte biri girecek şekilde doğrudan boyaya batırın ve hafifçe vurarak fazla boyadan kurtulun.

Kose Kestirme Boya Nasil Yapilir 1469014862

Köşe Kestirme Boya Nasıl Yapılır

Duvarlarınız ve tavanınızın birleştiği gibi bir yerde, dikey bir hat için kestirme yapıyorsanız köşelerin buluştuğu yerden yaklaşık 5 cm mesafeden boyamaya başlayın. Duvar boyunca aşağı doğru tek bir darbe ile boyayın. Duvarlarınız ve süpürgeliğin birleştiği yerlerde de aynı tekniği uygulayın.

Tavan Ve Duvar Kose Kestirme Boyama Uygulamalari 1469014887

Tavan ve Duvar Köşe Kestirme Boyama Uygulamaları

Olabildiğince düz hatlar elde etmek için, her defasında fırçaya çok az boya alarak kısa hamlelerle boyamalısınız. Bembeyaz tavanınızda minik damlalar halinde duvar renkleri görmek istemiyorsanız, fırçayı duvara bastırmadan boyayın, ayrıca elinizin titrememesini sağlamaya çalışın. 

Kestirme Boya Icin Maskeleme Bandi Kullanimi 1469014692

Kestirme Boya İçin Maskeleme Bandı Kullanımı

Bu konuda kaygılarınız varsa düşük yapışkanlığa sahip maskeleme bantlarındanda yardım alabilirsiniz. Ancak boya kurumadan önce bu bantları mutlaka sökmelisiniz. Bu sayede boya kururken bandın altına sızmaz ve söktüğünüzde maskelenmemiş alandaki boyaları da sökmezsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir